Szkoła

Nasza szkoła zaczęła swoją przygodę edukacyjną przy Parafii Pięciu Braci Męczenników, mając wsparcie Zjednoczenia Polskiego Rzymsko Katolickiego. Jesteśmy dumni, że jesteśmy pod opieką Marii Konopnickiej - legendy polskiej literatury dla dzieci.

W ciągu lat nasza placówka stale się rozwijała. Wielkie podziękowania dla ówczesnego proboszcza, śp. Księdza Biskupa Alfreda Abramowicza, dzięki któremu znaleźliśmy miejsce w szkole amerykańskiej. Bazując na zaleceniach Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, zapewniliśmy naszym uczniom najlepsze warunki edukacyjne.

Założenie szkoły to był start z 78 uczniami, podzielonymi między klasy początkowe oraz klasę dla tych, którzy nie posługiwali się językiem polskim. Ale z czasem, w 1980 roku, pojawiła się klasa gimnazjalna, aby lepiej dopasować się do amerykańskiego systemu edukacji.

Lokalizacja szkoły zmieniała się z biegiem lat, odpowiadając na potrzeby rosnącej społeczności polonijnej. Od 1999 roku funkcjonowaliśmy przy Parafii Świętego Alberta w Burbank. A potem przez 15 lat byliśmy związani z Parafią Świętego Louis de Montfort w Oak Lawn. Teraz od roku szkolnego 2021/2022 jesteśmy częścią Parafii Świętego Geralda w Oak Lawn.

Nasza Polska Szkoła im. Marii Konopnickiej stała się ważnym punktem na edukacyjnej mapie polonijnej w Chicago. Mimo że dziś mamy około 300 uczniów, priorytetem jest dla nas jakość kształcenia. To dla niezwykle budujące, że nasi absolwenci wracają do nas z własnymi dziećmi, by dzielić się tradycjami polskiego dziedzictwa.

Zespół naszych nauczycieli to prawdziwi pasjonaci, którzy dbają, by nauka była zarówno solidna, jak i inspirująca. Organizujemy też mnóstwo eventów kulturowych i wycieczek, by nasza społeczność była mocno zintegrowana i blisko związana z polską kulturą.

Współpraca z Komitetem Rodzicielskim jest dla nas kluczowa. Pani​ Sylwia Raj, obecna prezes, kontynuuje tradycję mocnego zaangażowania rodziców w życie szkoły. Nasza szkoła to miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością w sercu Ameryki.

Do zobaczenia wkrótce!
Polska Szkoła im. Marii Konopnickiej.

Zarząd Szkoły

Sylwia Raj